Fotbal International

Surpriză de proporții la Mondialul U20 din Argentina

Brazilia, una dintre favoritele la câștigarea titlului mondial rezervat acestei categorii de vârstă, a fost eliminată în sferturile de finală de o națională pentru care turneul final a fost mutat din Indonezia.

Naționala U20 a Israelului a produs una dintre cele mai mari surprize la acest nivel, învingând Brazilia cu 3-2, într-un meci disputat la San Juan.

Israel va juca pentru un loc în finală cu învingătoarea sfertului de finală dintre Uruguay și SUA.

Brazilia a deschis scorul în minutul 56, dar bucuria sud-americanilor a fost de scurtă durată. Israelienii au egalat după doar patru minute și meciul a ajuns în prelungiri, după 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare.

Matheus Nascimento a adus din nou Brazilia la conducere, cu un gol în chiar primul minut al prelungirilor, dar și de această dată Israelul a reacționat rapid egalând după doar două minute prin Hamza Shibli.

Dor David Turgeman a devenit eroul Israelului cu golul victoriei marcat în minutul 105, după ce a croșetat întreaga apărare braziliană.