Fotbal International

Real Madrid isi cunoaste adversara de la Mondialul Cluburilor

Campioana Europei Real Madrid stie cu cine va juca in semifinalele Mondialului Cluburilor din Japonia.

Adversara de joi a gruparii spaniole va fi formatia mexicana Club America, echipa care a trecut de Jeonbuk din Coreea de Sud, cu 2-1.

Kim Bokyung i-a adus pe asiatici la conducere cu un sut plasat la jumatatea primei reprize.

Club America a replicat printr-un sut in bara trimis de mexicanul Sergio Romero, pentru ca in partea secunda, minutele 58 si 74 acesta sa marcheze o dubla prin care si-a calificat echipa in semifinale.

In cealalta partida din asa numita faza a sferturilor de finala, japonezii de la Kashima Antlers a trecut cu 2-0 de Mamelodi Sundowns, campioana Africii, si va juca in semifinale contra columbienilor de la Atletico Nacional.

Program

Semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor din Japonia se vor disputa dupa cum urmeaza:

Atletico Nacional-Kashima Antlers (joi, 14 decembrie)

Real Madrid-Club America (vineri, 15 decembrie)