Fotbal International

Primul trofeu obtinut de Xavi la Barcelona. Catalanii au invins marea rivala in Supercupa

Echipa FC Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei pentru a 14-a oara in istorie, dupa 3-1 cu marea rivala Real Madrid. Meciul s-a disputat pe stadionul King Fadh din Ryadh, Arabia Saudita.

O partida dominata de Barcelona, care a punctat prin Gavi, Robert Lewandowski si Pedri. Pentru Real Madrid a punctat Karim Benzema, in minutul 90+2.

Prima ocazie a meciului a apartinut celor de la Real, in minutul 18, cand Benzema nu a nimerit poarta cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Barcelona a deschis scorul, in minutul 33, prin Gavi din pasa lui Lewandowski, dupa un balon recuperat in jumatatea adversa.

In minutul 45, Gavi i-a intors serviciul lui Lewandowski si atacantul polonez n-a ratat cu latul din fata portii.

Partea secunda a debutat cu doua mari ocazii ratate de catalani, de fiecare data portarul belgian Thibaut Courtois intervenind decisiv. Mai intai a respins sutul lui Lewandowski (min.54), pentru ca mai apoi sa blocheze cu piciorul la patrunderea lui Dembele (min.58).

Barcelona a inchis partida, in minutul 68, prin Pedri la capatul unui contraatac.

Real Madrid a redus din diferenta in al doilea din cele cinci minute suplimentare prin Benzema.