Fotbal International

Primul rezultat de la Campionatul Mondial al Cluburilor

Echipa nipona Kashima Antlers a invins pe Auckland City din Noua Zeelanda, cu 2-1, si s-a calificat in sferturile de finala la Campionatul Mondial al Cluburilor.

Auckland City a condus cu 1-0 dupa reusita lui Kim Daewook din minutul 50, o reusita cu capul dupa o lovitura libera executata de Emiliano Tade.

Akasaki a adus egalarea pentru Kashima Antlers 17 minute mai tarziu si se parea ca meciul va intra in prelungiri.

Mu Kanazaki n-a fost de acord cu acest scenariu si a punctat decisiv in minutul 88 aducand victoria pentru Kashima.

Formatul competitiei

Kashima Antlers va juca in sferturi, pe 11 decembrie, cu Mamelodi Sundowns din Africa de Sud, castigatoarea Ligii Campionilor Africii, iar castigatoarea acestui meci o va intalni in semifinale pe Atletico Nacional din Columbia, detinatoarea Copei Libertadores.

In celalalt sfert de finala se vor intlani Jeonbuk din Coreea de Sud, castigatoarea Ligii Campionilor Asiei, si America din Mexic, campioana zonei CONCACAF. Castigatoarea acestui meci o va infrunta pe Real Madrid in semifinale.