Fotbal International

Primele echipe calificate in sferturi la Cupa Asiei

Marti a debutat etapa a doua din faza grupelor la Cupa Asiei si in urma partidelor din Grupa A cunoastem deja doua dintre echipele calificate in sferturile de finala.

Australia si Coreea de Sud merg brat la brat in faza eliminatorie dupa ce au obtinut a doua victorie in Grupa A.

Echipa gazda Australia a trecut la pas de Oman, cu 4-0, prin golurile marcate de McKay (27), Kruse (30), Milligan din penalty (45+3) si Juric (70).

In cealalta partida a grupei, Coreea de Sud s-a impus la limita in fata celor din Kuweit, cu 1-0. Nam Tae-Hee a marcat singurul gol al meciului in minutul 36.

Australia si Coreea de Sud se intalnesc in ultima partida a grupei pentru definitivarea locurilor in fruntea clasamentului.

Oman si Kuweit sunt deja eliminate si vor juca doar pentru palmares.