Fotbal International

Maradona n-a uitat niciodata meciul cu Romania din 90: “Aveau jucatori mari. Numarul cinci mi-a rupt glezna”

Intr-o postare pe contul sau de Facebook in luna iunie marele Diego Armando Maradona si-a amintit, printre altele, si de meciul cu Romania de la Cupa Mondiala din 1990, partida incheiata la egalitate (1-1).

”Acum 30 de ani, impotriva Romaniei, trebuia sa obtinem calificarea pentru faza urmatoare. Aveau mari jucatori precum Hagi, Lacatus, Popescu.

”A fost multa lupta, foarte fizica si cu putin fotbal. La sfarsitul primei reprize numarul 5 al Romaniei mi-a rupt glezna stanga, mi-a deschis-o cu o lovitura. In a doua repriza am jucat cu infiltratii si puteam face foarte putin, dar nu eram nebun sa ies. Am sfarsit morti si foarte amarati pentru ca a trebuit sa jucam impotriva Braziliei”, a povestit Maradona pe contul sau de Facebook.

Romania - Argentina din 18 iunie 1990 s-a incheiat la egalitate, scor 1-1.

Monzon a deschis scorul pentru sud-americani in minutul 62, egalarea tricolorilor fiind adusa de Gavrila Balint sase minute mai tarziu.

Argentina a ajuns pana in finala unde pierdea in fata Germaniei.

Romania era eliminata de Irlanda in optimi dupa loviturile de departajare.

Patru ani mai tarziu, in SUA 94, Romania si Argentina se reintalneau in optimile Cupei Mondiale de aceasta data.

Tricolorii castigau, cu 3-2, dupa unul dintre cele mai mari meciuri din istorie, daca nu chiar cel mai mare.

Maradona nu mai facea parte din lotul Argentinei la ora partidei, fiind suspendat pentru dopaj chiar in timpul turneului final.

In varsta de 60 ani, Maradona a murit pe 25 noiembrie 2020 in urma unui atac de cord, anunta presa argentiniana.

Fostul mare jucator argentinian se afla in recuperare la resedinta sa din Tigre, dupa ce la inceputul lunii noiembrie fusese operat cu succes la cap.