Fotbal International

Liverpool, noua campioana mondiala a cluburilor

Echipa engleza Liverpool a castigat, sambata, trofeul pus in joc la Campionatul Mondial al Cluburilor disputat la Doha in Qatar.

Detinatoarea Champions League a invins-o in finala mare pe Flamengo, detinatoarea Copei Libertadores si campioana Braziliei, cu 1-0, dupa 120 de minute.

Unicul gol al meciului a fost marcat de brazilianul Roberto ”Bobby” Firmino in minutul 99 la capatul unui contraatac inceput de Liverpool din propria jumatate de teren.

Sadio Mane a patruns in careu si a pasat decisiv mingea pentru lovitura decisiva a lui Firmino.

Flamengo n-a avut reactie dupa primirea golului si Liverpool se revanseaza pentru infrangerea suferita in 1981 in Cupa Intercontinentala.

Monterrey din Mexic a castigat finala mica in fata lui Al Hilal, echipa pregatita de Razvan Lucescu, in urma loviturilor de la 11 metri.