3
0
Viitorul

Asa am trait FC Porto - Viitorul in optimile UEFA Youth League

Viitorul Constanta a ajuns intre cele mai bune 16 echipe europene la categoria sub 19 ani, iar marti dupa-amiaza a evoluat in deplasare contra lui FC Porto pentru calificarea in sferturile UEFA Youth League. Am transmis in aceasta pagina meciul live text cu incepere de la ora 16:00.

17:55

Final de partida. Porto se califica in sferturi dupa un meci decis in a doua repriza. Rezultatul este unul mincinos, dupa ce Viitorul a dominat autoritar repriza inaugurala.

90'

Coman ramane singur cu portarul si trimite pe langa.

90'

Gol Queta!

Madi Queta, jucator intrat in partea secunda, ridica scorul la 3-0 cu un sut din 16 metri.

84'

Patrundere a lui Coman in careul advers. Sutul spre poarta este blocat de un fundas advers.

82'

Ultima schimbare la Viitorul: Boboc in locul lui Baluta. Tinerii dobrogeni forteaza revenirea in joc, insa portarul Diogo Costa are o interventie decisiva la un sut din afara careului.

70'

Gol Rui Pedro!

Apararea Viitorului este facuta sah mah la pasa lui Cassama pentru Rui Pedro. Acesta reia cu capul peste Tordai iesit in intampinare si face 2-0.

67'

Ghita vede cartonasul galben pentru un fault in propria jumatate la Cassama, capitanul gazdelor.

66'

A doua schimbare la Viitorul: intra Mihai Ene in locul lui Cicaldau.

62'

Lovitura libera periculoasa pentru Viitorul din marginea careului advers. Coman suteaza pe poarta, dar acolo este Diogo Costa.

57'

Casap suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera de la mare distanta. Prima schimbare la Viitorul: Matan in locul lui Ene.

56'

Gol Abou!

Presiunea gazdelor da rezultate si Abou il invinge pe Tordai cu un sut printre picioarele portarului de la Viitorul. Acesta a iesit gresit din poarta si a fost aspru pedepsit.

54'

Tordai se opune providential la sutul lui Diego Dalot din afara careului dupa un contraatac dezvoltat in dreapta.

53'

Acelasi Cassama ataca o minge centrata din corner si balonul se duce peste poarta. Mult mai ofensivi cei de la Porto in aceasta parte a doua.

53'

Moment amuzant dupa ce Moreto Cassama, capitanul gazdelor, ii baga o alunecare si-l tranteste pe centralul scotian.

47'

Tordai iese din propriul careu si respinge un balon care se putea transforma intr-o ocazie de gol a gazdelor.

46'

S-a reluat meciul de la Porto.

16:48

Scotianul Kevin Clancy fluiera finalul primei reprize. Viitorul a dominat-o autoritar pe Porto si doar nesansa a facut ca echipa noastra sa nu marcheze in aceste prime 45 de minute.

42'

Porto replica taios prin Bruno Costa, insa Baluta se pozitioneaza bine in careu si blocheaza sutul septarului echipei lusitane.

41'

Balon la intalnire trimis in fata pentru urcarea lui Coman. Iese portarul Diogo Costa si retine.

36'

Coman suteaza in blocajul unui adversar dupa o prelungita faza de atac initiata de Cicaldau in flancul drept. Cei de la Porto se apara cu toti jucatorii in propria jumatate.

33'

Casap trimite in careu pentru Cicaldau, acesta incearca o intoarcere de efect, dar aluneca si pierde mingea.

32'

Diogo Dalot, fundasul dreapta de la Porto, strange in centru si respinge in extremis din fata lui Ene scapat singur spre poarta.

28'

Centrare inalta pentru Rui Pedro, varful gazdelor, insa Tordai este atent si retine. Pedro s-a si accidentat la aceasta faza.

24'

Viitorul insista si din nou se ridica fanionul la Ene, atacantul echipei lui Gheorghe Hagi.

23'

O noua lovitura libera pentru Viitorul. De aceasta data s-a executat de pe stanga si mingea a ajuns direct in bratele portarului Diogo Costa.

18'

Acelasi Casap reia cu capul in bratele portarului centrarea venita din corner.

18'

Casap trimite direct pe poarta si portarul advers scoate de sub bara in corner. Cea mai mare ocazie de pana acum.

17'

Ciobanu scoate lovitura libera in marginea careului advers. O faza periculoasa la poarta lusitanilor.

16'

Primul sut pe poarta lui Tordai din partea celor de la Porto dupa o actiune in viteza pe stanga. Mingea a fost scoasa in centru de unde Bruno Costa a reluat pe centru.

12'

Ene ramane singur cu portarul advers si trimite pe langa poarta. De la margine se ridicase fanionul pentru un offside la limita. Putea fi lasat credit 5% pentru atacant. Arbitrii sunt din Scotia.

8'

Pozitie afara din joc la Cicaldau. Viitorul ramane la carma meciului si domina autoritar pe Porto.