Fotbal International

Înfrângere pentru Ucraina, primul adversar al României la EURO 2024. O favorită s-a făcut de râs

Ucraina a pierdut amicalul cu Polonia și mai are de disputat un singur meci înaintea duelului cu România de la Campionatul European.

După ce a remizat în Germania (0-0), echipa Ucrainei a fost învinsă joi seara de Polonia, cu 3-1, într-un amical disputat la Varșovia.

Meciul fusese decis încă de la pauză, Polonia intrând cu avantaj de două goluri la vestiare, după golurile marcate de Walukiewicz, Zielinski și Romanczuk. Golul Ucrainei a fost marcat de Dovbyk, cu trei minute înaintea pauzei.

Ucraina mai are de jucat cu Moldova până la turneul final.

Surpriza amicalelor de joi a fost furnizată de Islanda, echipă care a învins Anglia chiar pe Wembley din Londra, cu 1-0.

Într-un alt amical, Germania s-a impus greu pe teren propriu în fața Greciei, cu 2-1, printr-un gol marcat de Gross, în minutul 89.