Fotbal International

Franta castiga in minutul 90+3 contra Coastei de Fildes

Campioana mondiala s-a chinuit pentru o victorie, cu 2-1, in amicalul disputat pe Stade Velodrome din Marsilia.

Ivorienii au deschis scorul in minutul 19 prin Nicholas Pepe cu un sut in forta la coltul scurt.

Trei minute mai tarziu "cocosii" egalau prin Olivier Giroud, atacantul principal in absenta lui Karim Benzema.

Meciul se indrepta spre un egal cand Tchouaméni a marcat cu capul dupa o lovitura de la coltul terenului, in minutul 90+3.

Coasta de Fildes a ratat calificarea la Cupa Mondiala din acest an, fiind eliminata in runda secunda a preliminariilor din Africa.

Grupa ivorienilor a fost castigata de Camerun, echipa invinsa pe teren propriu de Algeria (1-0), in mansa tur a celor cinci duble decisive de calificare.

Alte rezultate din runda finala a calificarilor africane:

RD Congo - Maroc 1-1
(oaspetii au ratat un penalty)

Egipt - Senegal 1-0
(Salah si Mane au fost titulari la reeditarea finalei Cupei Africii din acest an)

Ghana - Nigeria 0-0

Mali - Tunisia 0-1

Meciurile retur sunt programate pe 29 martie.