Fotbal International

Fata lui Dennis Rodman a marcat primul gol pentru nationala americana

Trinity Rodman, fiica fostului jucator profesionist de baschet Dennis Rodman, a marcat primul ei gol in tricoul nationalei feminine de fotbal a Statelor Unite.

S-a intamplat in amicalul pe care SUA l-a castigat de o maniera categorica pe teren propriu contra echipei similare din Uzbekistan, scor 9-0 (6-0).

In varsta de doar 19 ani, Trinity Rodman a inscris in minutul 71 la putine minute dupa intrarea in teren.

Pentru Rodman a fost al treilea meci in nationala americana, aceasta debutant contra Cehiei in luna februarie.

Echipa Statelor Unite a ajuns la 67 de meciuri fara infrangere pe teren propriu.

Trinity Rodman evolueaza pe postul de atacant la echipa Washington Spirit, in ianuarie 2021 devenind cea mai tanara jucatoare draftata sa evolueze in National Women’s Soccer League.