Fotbal International

Calificare cu emotii pentru Real Madrid in finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Sursă foto: twitter.com/realmadrid

Real Madrid, detinatoarea Champions League, s-a calificat cu mari emotii in ultimul al Mondialului Cluburilor din Emiratele Arabe Unite.

Echipa spaniola s-a impus cu 2-1 (0-1) chiar in fata echipei locale Al Jazira, dupa ce formatia din Emirate a intrat surprinzator in avantaj la cabine.

Cu patru minute inaintea pauzei Romarinho deschidea scorul, insa imediat dupa pauza Cristiano Ronaldo a restabilit repede egalitatea si a repus-o pe Real Madrid in drepturile favoritei la calificare.

Intrat de putine momente in teren, galezul Gareth Bale a marcat golul victoriei si calificarii pentru Real Madrid cu noua minute inaintea finalului.

Sambata, in finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Real Madrid o va infrunta pe Gremio Porto Alegre, campioana Americii de Sud intr-un ultim act asteptat de toata lumea.