Fotbal International

Brazilia a invins Argentina intr-un amical. Neymar l-a depasit pe legendarul Pele!

Marile rivale sud americane Brazilia si Argentina s-au duelat la Jeddah, in Arabia Saudita, intr-un amical de la care a lipsit Lionel Messi.

Brazilia s-a impus la limita, cu 1-0, printr-un gol marcat in minutele de prelungiri ale partidei de Miranda cu o lovitura de cap la un corner.

Cea mai mare ocazie a Argentinei a venit dupa un sut al lui Dybala din lovitura libera in bara transversala.

Neymar l-a depasit cu aceasta ocazie pe marele Pele la numarul de selectii in nationala Braziliei. Neymar are acum 93 de selectii si l-a egalat pe Gilmar. Lider ramane Cafu, cu 142 de prezente in nationala Braziliei intre 1990 si 2006.

Cu 59 de goluri, Neymar mai are mult de tras la poarta pentru a-l ajunge din urma pe legendarul Pele (77 de reusite in tricoul nationalei).

In alte partide amicale disputate marti seara Belgia si Olanda au remizat, scor 1-1, la Bruxelles, in timp ce Danemarca a invins Austria, cu 2-0. Suedia si Slovacia au terminat de asemenea la egalitate, scor 1-1.