Fotbal International

Boca Juniors castiga Super El Clasico pe terenul rivalei River Plate

O dubla marcata de Carlos Tevez in ultima jumatate de ora a ajutat-o pe Boca Juniors sa intoarca rezultatul si sa castige pe El Monumental contra lui River Plate in etapa a 13-a a campionatului argentinian Primera A.

Boca a deschis scorul dupa un sfert de ora prin Walter Bou, jucator care a primit pasa decisiva de la Tevez.

Cei de la River au intors rezultatul pana la pauza prin reusitele lui Sebastian Driussi (min.35) si Lucas Alario, cinci minute mai tarziu.

Tevez, decisiv

Egalarea a venit in minutul 62 la o faza care nu anunta nimic. Tevez a urmarit un balon care parea mort si la care portarul Augusto Batalla a iesit in afara careului, trimitand in poarta goala pentru 2-2.

Cu opt minute inaintea finalului atacantul care a mai trecut Manchester United, Manchester City si Juventus a finalizat cu un sut superb, pentru ca rezerva Ricardo Centurion sa inchida tabela in minutele de prelungiri.

Boca Juniors a urcat la conducerea clasamentului din Primera A, cu 28 de puncte dupa 13 meciuri, urmata de Estudiantes La Plata (27) si San Lorenzo (27).

River Plate ocupa doar locul zece cu 19 puncte.