Fotbal International

Barcelona sufera prima infrangere dupa 29 de meciuri

Sursă foto: twitter.com/RCDEspanyol

Seria de invincibilitate a celor de la FC Barcelona inceputa dupa pierderea Supercupei Spaniei in august 2017 a luat sfarsit, miercuri seara, pe terenul rivalei locale Espanyol, in prima mansa a Cupei Spaniei la fotbal.

Tanarul Oscar Melendo a marcat primul sau gol din cariera de jucator profesionist in minutul 88 si Espanyol o invinge pe FC Barcelona, cu 1-0.

Aceasta in conditiile in care Lionel Messi ratase o lovitura de la 11 metri in minutul 62, cand portarul Diego Lopez a reusit sa pareze sutul argentinianului.

Pentru Espanyol aceasta este prima victorie in fata Barcelonei pe noul stadion Cornellà-El Prat.

Barcelona nu mai pierduse un meci de la 0-2 cu Real Madrid in mansa secunda a Supercupei Spaniei pe 16 august 2017.

De la acel moment formatia blaugrana a castigat 23 din cele 29 de meciuri disputate in toate competitiile.

Returul este programat peste numai o saptamana pe Nou Camp, unde se anunta un meci extrem de atractiv.