Fotbal International

Barcelona o demoleaza pe Real Sociedad si ajunge in semifinalele Cupei Spaniei

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

FC Barcelona a facut spectacol, joi seara, in returul sfertului de finala din Cupa Spaniei contra bascilor de la Real Sociedad.

Gruparea catalana s-a impus, cu 5-2, si a obtinut a saptea calificare consecutiva in careul de asi al Cupei Spaniei. In tur Barcelona se impusese cu 1-0.

Denis Suarez a deschis scorul in minutul 17 dupa o deviere facuta de Luis Suarez si ajunge la al doilea sau gol in tricoul blaugrana in tot atatea meciuri.

Fundasul stanga al Barcelonei avea sa mai inscrie o data in finalul meciului, practic golul care a inchis tabela in minutul 82.

Messi din lovitura de la 11 metri la zece minute dupa pauza, Luis Suarez si Arda Turan au marcat celelelate goluri ale Barcelonei.

Pentru Sociedad au punctat Juanmi si Willian Jose.

Din primul 11 al Barcelonei au lipsit Sergio Busquets si Andres Iniesta, ambii accidentati.

Barcelona: Cillessen; Sergi, Pique, Umtiti, Alba (Vidal 46); Denis, Mascherano (Rakitic 66), Gomes; Messi, Suarez, Neymar (Arda 75).
Real Sociedad: Rulli; Aritz (Odriozola 76), Navas, Inigo, Yuri; Illarra, Prieto; Vela (Juanmi 57), Zurutuza (Canales 57), Oyarzabal; Willian Jose.
Arbitru: Martinez Munuera.