Fotbal International

A inceput campionatul in Coreea de sud! Un jucator de 41 ani a decis primul meci

Echipele Jeonbuk Motors si Suwon Blue Wings au deschis noul sezon in prima liga din Coreea de sud dupa o amanare de trei luni cauzata de pandemia de coronavirus.

In fata unor tribune fara spectatori, gazdele de la Jeonbuk Motors au obtinut victoria la limita, scor 1-0.

Singura reusita a meciului i-a apartinut veteranului Lee Dong-gook, acesta punctand cand mai erau sase minute de joc din timpul regulamentar.

Lee Dong-gook, 41 ani, intrase pe teren in minutul 60 al intalnirii.

De retinut ca oaspetii de la Suwon Blue Wings au evoluat in inferioritate numerica din minutul 75.

Terry Antonis a primit cartonasul rosu direct.

Pentru a compensa absenta spectatorilor din tribune, la statia de amplificare a stadionului au fost puse inregistrari cu scandari ale fanilor.

Jucatorii nu au dat mana la finalul partidei, ci doar si-au atins coatele sau pumnii in loc de traditionalul salut.

Fotbal isi reintra treptat in drepturi, adaptat la noua normalitate propusa de autoritati in perioada post covid.

Campionadul sud-coreean de prima liga este format din 12 echipe.

Coreea de Sud are pana acum 256 de morti din cauza Covid-19 la 10.822 de imbolnaviri.

S-au vindecat de noul virus gripal 9.848 de oameni din cei bolnavi.