Fotbal European

Victorie pentru Barcelona pe terenul rivalei Real Madrid în Cupa Regelui Spaniei

FC Barcelona a câștigat, cu 1-0, contra rivalei istorice Real Madrid, joi seara, în manșa tur a semifinalelor din Cupa Regelui Spaniei.

Unicul gol al meciului disputat pe arena Santiago Bernabeu a fost marcat de Kessie, în minutul 26.

Același Kessie a fost aproape de dublă când, cu 18 minute înaintea finalului, a ratat incredibil din interiorul careului.

Mijlocașul ivorian a trimis pe poartă o minge pe care scria ”gol” și pe care Ansu Fati, jucător intrat de puține minute la Barcelona, a respins-o în afara terenului ca un veritabil fundaș al celor de la Real Madrid.

Echipa gazdă a presat în căutarea egalării, cei de la Real Madrid ratând prin Vinicius – șut puțin pe lângă poartă, cea mai importantă ocazie a finalului de partidă.

Returul este programat în 5 aprilie la Barcelona pe Nou Camp.

În cealaltă semifinală, Osasuna a învins Athletic Bilbao, cu 1-0, într-un duel sută la sută basc.