Fotbal European

Surpriza in optimile Cupei Italiei. Milan, eliminata dupa prelungiri de o echipa in inferioritate numerica

AC Milan, campioana Italiei din sezonul precedent, a parasit Cupa Italiei in faza optimilor de finala dupa 0-1 pe teren propriu cu Torino.

Formatia granata a marcat unicul gol al intalnirii de pe San Siro prin Michel Ndary Adopo, in minutul 114, la capatul unui contraatac trei contra trei.

Brian Bayeye a patruns in dreapta si l-a servit ideal in fata portii pe Adopo, iar mijlocasul ofensiv francez in varsta de 22 de ani l-a executat pe Ciprian Tatarusanu cu o executie din apropiere.

Cei de la Torino au evoluat in inferioritate numerica din minutul 70, cand ivorianul Koffin Djidji a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Torino devine a doua echipa calificata in sferturile Cupei Italiei, dupa ce marti seara Internazionale Milano a eliminat Parma, cu 2-1, dupa un meci care de asemenea a avut nevoie de prelungiri.

In sferturile de finala programate in perioada 31 ianuarie - 2 februarie, Torino va intalni invingatoarea meciului Fiorentina - Sampdoria.