Fotbal European

Surpriza de proportii in Cupa Ligii Frantei. PSG, eliminata cu toate vedetele in teren

Paris Saint-Germain a ratat primul trofeu din acest an, dupa ce a fost eliminata de Guingamp chiar pe teren propriu in sferturile de finala ale Cupei Ligi Frantei.

Ultima clasata in Ligue 1, Guingamp s-a impus cu 2-1 prin doua goluri marcate in ultimele zece minute ale meciului.

PSG deschisese scorul prin Neymar in minutul 62, dar oaspetii au revenit spectaculos intorcand rezultatul meciului prin reusitele lui N’Gbakoto (81) si Thuram (90+3).

Marcus Thuram, fiul fostului mare international francez Lilian Thuram, ratase o lovitura de la 11 metri in minutul 61 la scorul de 0-0.

PSG nu mai pierduse un meci de Cupa din 22 ianuarie 2014.

Guingamp ajunge astfel in prima semifinala de Cupa Ligii dupa 1996.