Fotbal European

Supercupa Europei cucerita de Real Madrid

Echipa Real Madrid a cucerit, miercuri seara, Supercupa Europei dupa un meci cu Eintracht Frankfurt la Helsinki.

Detinatoarea Champions League s-a impus cu 2-0 in fata echipei care a castigat Europa League sezonul precedent.

David Alaba a deschis scorul in finalul primei reprize dupa o lovitura de la coltul terenului.

Un corner rezultat in urma unei super interventii din partea portarului Kevin Trapp la sutul lui Vinicius Junior.

Karim Benzema a marcat golul doi al Realului, in minutul 65, cu un sut din interiorul careului la centrarea lui Vinicius de pe stanga.

Real Madrid a cucerit pentru a cincea oara in istorie Supercupa Europei, egaland la numarul de trofee pe FC Barcelona si AC Milan.

Pentru Carlo Ancelotti este a patra Supercupa a Europei si a doua cu Real Madrid, dupa cea cucerita in 2014.

Real Madrid: Courtois; Carvajal (Rüdiger 85), Éder Militão, Alaba, Mendy; Modrić (Rodrygo 67), Casemiro, Kroos (Tchouameni 85); Valverde (Camavinga 76), Benzema, Vinícius Júnior (Ceballos 85).

Frankfurt: Trapp; Touré (Alario 70), Tuta, Ndicka; Knauff, Sow, Rode (Götze 58), Lenz; Kamada, Borré, Lindstrøm (Kolo Muani 58).