Fotbal European

Prima victorie din istorie obtinuta de Gibraltar

Moment istoric pentru micuta nationala a Gibraltarului, una dintre cele mai tinere nationale de fotbal din lume.

Clasata pe locul 198 in lume, practic printre ultimele nationale din ierarhia FIFA, Gibraltar a furnizat surpriza si s-a impus, sambata, pe terenul Armeniei, cu 1-0, intr-o partida din Liga Natiunilor.

Joseph Luis Chipolina a marcat golul pe care cei din Gibraltar il vor trece in cartea de aur a istoriei acestei nationale. Un gol inscris din lovitura de la 11 metri la cinci minute dupa pauza.

Pentru Gibraltar acest succes echivaleaza cu obtinerea unui prestigios trofeu in fotbalul mare.

Gibraltar a devenit membra a FIFA in mai 2016 la al 66-lea Congres tinut la acea data in Mexic. Aceasta este cea mai mica natiune fotbalistica a lumii ca populatie si suprafata.

Aceasta dupa ce in septembrie 2014 Gibraltar disputase primul meci oficial in preliminariile pentru EURO 2016, un meci pierdut cu 7-0 in fata Poloniei.

Primul gol international a fost marcat de Lee Casciaro impotriva Scotiei chiar in deplasare, pe Hampden Park, in martie 2015. S-a terminat 6-1 pentru scotieni, desi la pauza tabela era la egalitate, 1-1.