Fotbal European

Olanda obtine calificarea in semifinalele Ligii Natiunilor cu doua goluri in ultimele minute

Sursă foto: fifa.com

Revenire spectaculoasa a Olandei in meciul de luni seara cu Germania din elita Ligii Natiunilor.

Condusi cu 2-0 inca inaintea pauzei, batavii au revenit in extremis pe final de meci si au salvat remiza cu doua goluri in ultimele cinci minute.

Werner a deschis scorul pentru nemti in minutul 9, iar Sane a majorat avantajul dupa alte unsprezece minute.

In minutul 85 Promes reducea din diferenta, iar in minutul 90+1 fundasul Van Dijk a inscris pentru 2-2 cu un voleu spectaculos din interiorul careului.

Meciul a fost arbitrat de o brigada din Romania, cu Ovidiu Hategan la centru.

Astfel, cele patru echipe calificate in semifinalele Ligii Natiunilor sunt Olanda, Elvetia, Portugalia si Anglia.

Au retrogradat in Liga B urmatoarele echipe: Germania, Islanda, Polonia si Croatia.

Au promovat in primul esalon valoric: Ucraina, Rusia, Bosnia-Hertegovina si Danemarca.