Fotbal European

O faza rar intalnita in fotbal s-a vazut in Cupa Germaniei (video)

Partida dintre FC Koln si Hamburg SV a avut nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru stabilirea echipei calificate in faza urmatoare a competitie.

La scorul de 4-3 in favoarea celor de la Hamburg i-a venit randul lui Florian Kainz sa execute.

Zis si facut. Austriacul s-a lansat spre punctul cu var si a marcat, insa cateva secunde mai tarziu cei de la Hamburg sarbatoreau calificarea.

Arbitrul de centru a invalidat reusita lui Kainz si a fluierat finalul partidei. Motivul?

Jucatorul austriac ar fi lovit cu ambele picioare mingea aflata pe punctul cu var. Mai intai cu stangul, piciorul de sprijin, si apoi cu dreptul.

O faza cum rar se vede in fotbal si mai ales la acest nivel.

Hamburg, echipa din 2.Bundesliga, obtine astfel calificarea in sferturile de finala, acolo unde a ajuns si rivala locala FC St.Pauli, dupa ce a produs surpriza cu Borussia Dortmund.

St.Pauli s-a impus, cu 2-1, in fata unei echipe la care Erling Haaland a evoluat din primul minut. Norvegianul a marcat din penalty in repriza secunda, reducand din diferenta.