Fotbal European

Liverpool se califica cu juniorii in optimile Cupei Angliei

Victorie la limita pentru tinerii ”cormorani” la rejucarea partidei cu Shrewsbury Town, echipa din al treilea esalon al fotbalului englez.

Cu un sfert de ora inaintea finalului celor 90 de minute Ro-Shaun Williams a marcat golul victoriei si calificarii pentru Liverpool.

Jurgen Klopp nu s-a dezis de promisiunea facuta si a aliniat o echipa de juniori, media de varsta fiind de doar 19 ani si 102 zile, cea mai mica din istoria clubului.

Titularii au fost menajati pentru meciurile din campionat si mai ales cele din faza eliminatori a Champions League.

In primul meci, pe terenul lui Shrewsbury Town, se terminase 2-2, dupa ce echipa din esalonul inferior a revenit de la 0-2 pe tabela.

Liverpool a debutat trei jucatori cu ocazia meciului de marti seara, Adam Lewis, Jake Cain şi Liam Millar.