Fotbal European

Juventus eliminata rusinos in sferturile Cupei Italiei

Juventus Torino a parasit Cupa Italiei in faza sferturilor de finala dupa 0-3 in deplasare cu Atalanta.

Echipa din Bergamo a lovit fulgerator in finalul primei reprize prin Castagne (37) si Zapata (39), acesta din urma inchizand tabela cand mai remasesera patru minute de jucat.

Infrangerea lui Juventus este una surprinzatoare tinand cont ca din teren n-au lipsit pieseele grele in frunte cu Cristiano Ronaldo, integralist la Batrana Doamna.

Daca in meciul din campionat disputat in finalul anului 2018 Ronaldo a venit de pe banca si a salvat remiza la Bergamo, Juventus revenind de la 0-2, de aceasta data nici chiar CR7 n-a mai avut niciun un as in gheata de joc.

"Aceasta nu e o noapte de uitat, e o noapte de tinut minute pentru a nu mai fi repetata", a declarat Massimiliano Allegri, antrenorul lui Juventus.

Intr-o alta partida disputata, miercuri, Fiorentina a ridiculizat-o pe AS Roma, cu 7-1!

Un rezultat la care au contribuit doua nume uriase pentru fotbalul anilor 90 in fotbalul italian si european: Chiesa si Simeone.

Federico Chiesa, fiul fostului atacant italian Enrico Chiesa, a reusit un hattrick, iar Giovanni Pablo Simeone, fiul lui Diego Simeone, a inchis tabela cu o dubla.

Roma poate invoca scuza eliminarii lui Edin Dzkeko in minutul 72, dar tabela arata deja 4-1 in acel moment.

Ultimul sfert de finala se joaca joi seara intre Inter Milano si Lazio.

Pana acum sunt calificate in semifinale Atalanta, Fiorentina si Milan.