Antrenorul echipei Fenerbahçe, José Mourinho, a fost acuzat de rasism de către oficialii clubului Galatasaray, după remiza 0-0 din derby-ul disputat pe 24 februarie.
În cadrul conferinței de presă de după meci, Mourinho a declarat că „banca lui Galatasaray a sărit ca maimuțele” în reacție la o decizie a arbitrului, afirmație considerată ofensatoare de către adversari.
Ca urmare a acestor declarații, Galatasaray a anunțat că va depune plângeri la UEFA, FIFA și la autoritățile locale împotriva tehnicianului portughez.
Inițial, Mourinho a fost suspendat patru meciuri, sancțiune redusă ulterior la două etape după apel.
În apărarea sa, Mourinho a negat acuzațiile de rasism, subliniind legăturile sale strânse cu jucători africani de-a lungul carierei, printre care Didier Drogba și Michael Essien, care i-au oferit sprijin public. El a declarat: „Sunt exact opusul unui rasist”.
”Nu au fost deștepți să mă atace. Pentru că ei nu-mi cunoșteau trecutul. Ei nu știu legătura mea cu Africa, africanii și jucătorii africani, cu organizațiile caritabile din Africa. Și cred că în loc să mă afecteze, a avut un efect de bumerang asupra lor. Toată lumea știe cine sunt eu ca persoană. Toată lumea îmi știe defectele, dar acesta nu este unul dintre defectele mele, este exact opusul. Cel mai important lucru este că știu cine sunt și să mă acuze de rasism a fost o alegere proastă (…) Trebuie să le mulțumesc oamenilor care nu au nicio problemă cu mine, în special băieților mei, foștilor mei jucători africani (în special Didier Drogba și Michael Essien care au venit rapid în apărarea lui) care au o voce importantă”, a spus Mourinho într-un interviu pentru Sky Sports.
De asemenea, Mourinho a anunțat că intenționează să dea în judecată clubul Galatasaray pentru defăimare, solicitând daune în valoare de 1.907.000 de lire turcești.