Fotbal European

Icardi aduce victoria pentru Galatasaray in derby-ul cu Besiktas

Atacantul argentinian Mauro Icardi a marcat doua goluri in victoria obtinuta de Galatasaray, cu 2-1, in derby-ul local cu rivala Besiktas, sambata seara, in etapa a 13-a din Super Liga Turciei.

Icardi a marcat pentru 1-0 in minutul 18 cu un super sut din interiorul careului la vinclu.

Dupa doar zece minute "vulturii" de la Besiktas egalau prin internationalul turc Cenk Tosun dupa o faza fixa.

Mingea centrata in careu a fost reluata din voleu de Tosun pentru 1-1.

Acelasi Icardi a punctat decisiv in debutul partii secunde cu o lovitura de cap din centrarea lui Oliveira de pe flancul stang.

Pentru Icardi este prima dubla dupa doi ani, mai precis de la un duel intre PSG si Reims, in septembrie 2020.

Finalul meciului a fost dominat de Besiktas, echipa care a ratat trei situatii de a marca.

Cea mai mare ocazie i-a apartinut lui Tosun, al carui sut din afara careului a fost scos peste poarta cu o mana de Muslera.

Galatasaray se apropie la doua puncte de liderul Fenerbahce (26), in timp ce Besiktas ramane pe locul cinci, cu 22 de puncte si doua meciuri in plus fata de rivala din cartierul Kadikoy de pe partea asiatica a Istanbului.

Fenerbahce joaca luni in aceasta runda cu Sivasspor, fosta adversara a CFR-ului in grupa de Conference League.