Fotbal European

Germania si Olanda au dat-o la pace in grupa Romaniei. Rezultatul care complica socotelile tricolorilor

Echipele Germaniei si Olandei au terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), intr-un meci disputat, sambata, in Grupa A la Campionatul European de tineret.

Olandezii au deschis scorul in minutul 48 prin Kluivert la o gafa monumentala a portarului german Dahmen.

Fundasul dreapta Vagnoman a repus de la margine, portarul Germaniei a preluat si cand a vrut sa degajeze n-a facut decat sa barbiereasca mingea.

Kluivert a primit practic un cadou nesperat si, ramas singur cu toata poarta in fata, a marcat pentru 1-0.

Olandezii au mai avut si o bara prin De Wit, in timp ce Germania a avut o evolutie palida.

In cele din urma, cu sase minute inaintea finalului, Nmecha a adus egalarea cu o reluarea din fata portii la o centrare din dreapta.

Un egal care convine pana la urma ambelor echipe in perspectiva ultimei etape, cand Olanda va intalni Ungaria, formatie deja eliminata, in timp ce Germania va intalni Romania intr-o reeditare a semifinalei din 2019. Ambele echipe au acum cate 4 puncte.

Un egal intre Romania si Germania, respectiv o victorie a Olandei cu Ungaria, ar face ca trei echipe sa aiba cate cinci puncte, iar departajarea s-ar face in acest caz la golaveraj.