Fotbal European

Decizie istorica in fotbalul european. UEFA anunta renuntarea la regula golului marcat in deplasare

Departajarea in competitiiile organizate de UEFA nu vor mai tine cont de golul marcat in deplasare, dupa ce propunerea eliminarii acestei reguli a fost acceptata de Comitetul Executiv.

Eliminarea acestei reguli a golului marcat in deplasare va fi pusa in aplicare incepand cu preliminariile cupelor europene din sezonul 2021/22.

Pana acum in caz de egalitate dupa doua manse se califica mai departe formatia care marcase mai multe goluri in deplasare.

De acum inainte in caz de egalitate (0-0 si 1-1 spre exemplu) golul marcat in deplasare nu va mai fi luat in considerare pentru departajare, ci se va trece la cele doua reprize de prelungiri pentru stabilirea echipei calificate in faza urmatoare.

Cum golurile marcate in deplasare nu mai conteaza in stabilirea echipei care se califica, golurile din deplasare nu vor mai conta nici ca departajare in cadrul unei competitii cu meciuri in grupa.