Fotbal European

Barcelona, eliminata de Bilbao din Cupa Regelui Spaniei

Echipa pregatita de Xavi rateaza primul obiectiv al sezonului, dupa 2-3 pe noul San Mames la capatul a 120 de minute.

La finalul celor 90 de minute plus prelungiri tabela a aratat 2-2, astfel ca s-a intrat in prelungiri, unde echipa din Tara Bascilor a marcat golul calificarii intr-o atmosfera electrizanta.

Iker Munian l-a invins pe Ter Stegen pentru 1-0 cu o super executie, in minutul 2.

Barcelona a egalat scorul pana la pauza prin Ferran Torres, cu un sut spectaculos din interiorul careului, acestra trecandu-si in cont prima reusita in trcoul blaugrana.

Athletic Bilbao revenea la conducere pe final de meci, in minutul 86, prin reusita lui Inigo Martinez, un avantaj anulat de catalani in al treilea minut suplimentar prin Pedri, sut din interiorul careului.

Munian avea sa marcheze din penalty golul prin care Athletic Bilbao a transat disputa dupa prelungiri.

Partida care a contat pentru faza optimilor de finala a adunat in tribune 44.000 de spectatori, potrivit presei spaniole.

Intr-un alt meci din optimi, Real Madrid a revenit de la 0-1 si a trecut de Elche, cu 2-1, dupa prelungiri.