Fotbal European

Barcelona continua in Cupa Spaniei dupa prelungiri cu modesta Cornella

Echipa blaugrana a avut nevoie de 120 de minute pentru a trece de Cornella, echipa din al treilea esalon, cu 2-0.

Dembele a deschis scorul in minutul 92 cu un sut senzational din afara careului.

In minutul 120+1 Braithwaite a inchis tabela cu un sut din sase metri la pasa altruistului Pedri, jucator scapat singur spre poarta adversa.

Barcelona a ratat doua lovituri de la 11 metri in timpul regulamentar de joc, prin Pjanic in minutul 39 si Dembele in minutul 80.

Cornella a incheiat meciul in inferioritate numerica, dupa ce Estelles a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, cu doua minute inaintea finalului prelungirilor.

Lionel Messi nu a fost convocat pentru acest meci din sasisprezecimile Cupei Regelui Spaniei.

Intr-un alt meci, Athletic Bilbao a trecut cu emotii de Ibiza, 2-1 in deplasare, dupa un gol marcat de Nunez in minutul 90+1.