Fotbal European

Atletico Madrid invinge Barcelona in Supercupa Spaniei

Echipa Atletico Madrid s-a calificat in ultimul act unde o va intalni pe Real Madrid.

Aceasta dupa ce formatia pregatita de Diego Simeone a dispus de Barcelona, cu 3-2, in urma a doua goluri marcate in ultimele zece minute ale confruntarii de la Jeddah (Arabia Saudita).

Koke deschisese scorul pentru Atletico in minutul 46, dar avantajul madrilenilor a fost anulat dupa doar cinci minute de reusita lui Messi.

Griezmann a adus-o pe Barcelona in avantaj in minutul 62 marcand impotriva fostei sale echipe.

Catalanii se desprinsesera la 3-1 in minutul 59 dupa o noua reusita a lui Messi, insa reusita acestuia a fost anulata dupa interventia VAR pentru un hent.

Barcelona a mai avut un gol anulat pentru offside la Pique.

Morata din lovitura de la 11 metri (81) si Correa (86) au marcat pentru victoria lui Atletico.

Real Madrid - Atletico Madrid se vor duela duminica pentru Supercupa Spaniei, competitie care a propus un format inedit cu patru echipe participante.