Fotbal European

Arsenal obtine Supercupa Angliei in fata lui Liverpool

Sezonul 2020/2021 din fotbalul englez a fost deschis, sambata, de confruntarea Arsenal – Liverpool, meci pentru Supercupa Angliei, ceea ce englezii numesc “Community Shield”.

Arsenal, castigatoarea Cupei Angliei, a castigat partida disputata pe Wembley fara spectatori la executarea loviturilor de departajare, scor 5-4.

Singura ratare de la punctul cu var i-a apartinut lui Brewster.

Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1. Aubameyang deschisese scorul pentru “tunari” in minutul 12, egalarea fiind adusa de Minamino in minutul 73.

A fost primul gol al internationalului japonez pentru Liverpool, formatie de la care n-a lipsit tripleta ofensiva Firmino, Salah, Mane.

Un gol validat in urma arbitrajului video, Salah fiind suspect de un hent care pana la urma n-a fost.

Liverpool pierde Supercupa Angliei pentru al doilea an consecutiv. In 2019, “cormoranii” se inclinau in fata campioanei de atunci, Manchester City.

Pentru Arsenal este a 16-a Supercupa a Angliei obtinuta in istorie si prima dupa trei ani.