Europa League

Villarreal castiga la limita cu Arsenal. Cate un jucator eliminat din fiecare tabara

Submarinul Galben s-a impus cu 2-1 pe teren propriu in mansa tur a semifinalei Europa League cu Arsenal Londra.

Golurile marcate de Manu Trigueros si Raul Albiol au asigurat celor de la Villarreal un dublu avantaj pe tabela dupa prima repriza.

Sperantele “tunarilor” au fost reaprinse de reusita lui Nicolas Pepe dintr-o lovitura de la 11 metri, in minutul 73.

Ambele echipe au avut cate un jucator eliminat.

Centralul portughez Artur Dias l-a eliminat mai intai pe Artur Ceballos de la Arsenal, in minutul 57.

Echilibrul numeric avea sa fie restabilit cu zece minute inaintea finalului, cand Etienne Capoue a vazut al doilea galben si a fost la randul sau eliminat.

Pentru Arsenal este prima infrangere in ultimele 13 meciuri disputate in deplasare in Europa League.

Villarreal: Rulli; Foyth (Gaspar 70), Albiol, Torres, Pedraza (Alberto Moreno 80); Parejo, Capoue, Trigueros (Gómez 80); Gerard Moreno, Alcácer (Coquelin 46), Chukwueze.

Arsenal: Leno; Chambers, Holding, Pablo Marí, Xhaka; Ceballos, Partey; Smith Rowe (Elneny 90+5), Ødegaard (Martinelli 63), Saka (Aubameyang 85); Pépé (Willian 90+5).