Europa League

Lovitură la Milano in derby-ul optimilor Europa League

Primele meciuri jucate joi seara in optimile de finala ale Europa League au adus prima surpriza in meciul cel mai important de pe tablou.

Derby-ul „optimilor” a fost castigat de Arsenal pe terenul lui AC Milan. Englezii, aflati pana recent intr-o forma foarte slaba in Premier League, au obtinut victoria in Italia, intr-un meci despre care se stia de la inceput ca poate avea orice deznodamant.

Arsenal a castigat gratie golurilor lui Henrikh Mkhitaryan din minutul 15 si Aaron Ramsey din minutul 45.

O alta surpriza a fost victoria lui Salzburg la Dortmund, cu 2-1. Austriecii au deschis scorul prin Valon Berisha in minutul 49, iar apoi si-au dublat avantajul in  minutul 56 printr-un penalty executat de acelasi jucator. Nemtii si-au tinut sperantele vii pentru retur, gratie golului reusit de Andre Schuerrle, in repriza a doua.

In alt meci, Atletico Madrid nu a avut emotii si a facut un pas mare spre sferturile de finala, dupa 3-0 cu Lokomotiv, in Spania. Lyon are si ea o sansa mare de calificare, dupa 1-0 pe terenul lui TSKA Moscova.