1
Roma
Dybala 34'

Așa am trăit Sevilla - Roma în finala Europa League

Prima finală europeană a sezonului s-a disputat la Budapesta între FC Sevilla și AS Roma, live text în această pagină, de la ora 22:00.

01:04

Sevilla se impune cu 4-1 la loviturile de departajare și câștigă Europa League pentru a șaptea oară în istorie.

Penalty
P

4-1
Montiel marchează din a doua încercare, după ce prima dată ratase. A intervenit VAR-ul pentru că Patricio n-a stat cu ambele picioare pe linia porții.

P

Ratare!
Ibanez ratează și el pentru Roma.

P

3-1
Rakitic dublează avantajul celor de la Sevilla.

P

Ratare!
Mancini trage pe centru și Bounou respinge cu piciorul drept.

P

2-1
Lamela își ia un elan considerabil și marchează. Portarul Patricio a fost aproape de intervenție.

P

1-1
Cristante îl execută pe Bounou. Șut în forță pe jos.

P

1-0
Ocampos deschide seria penalty-urilor pentru Sevilla.

Pauza 4
00:52

Arbitrul pune capăt meciului și avem a treia finală consecutivă de Europa League care se încheie cu 1-1 și care își va decide câștigătoarea la 11 metri.

Prelungiri 2
120'

Smalling a reluat cu capul în transversală după o centrare din corner! Ocazie pentru Roma în minutul 131!

120'

S-a ajuns în minutul 120+10 și Roma obține o lovitură liberă în preajma careului advers.

120'

Mourinho se alege și el cu un galben.

120'

6 minute de prelungiri la cele 120 jucate.

120'

Bove intră în locul lui Matic la Roma.

118'

Conflict pe margine. Mourinho ținut cu greu să nu sară la bătaie. Cei de la Sevilla îi acuză pe adversari că trag de timp, după ce Matic s-a prăbușit de două ori pe teren într-un interval de doar câteva minute.

107'

Roma a ridicat un adevărat zid în fața porții lui Patricio. Singura șansă rămâne șutul de la distanță, dar Gudelj nu prinde poarta.

106'

Start în ultima repriză de prelungiri. Ultimele 15 minute din acest meci.

Pauza 3
00:22

Se termină prima repriză de prelungiri. Scorul rămâne 1-1.

Prelungiri 1
98'

Smalling respinge un balon centrat de Suso.

96'

Veteranul Jesus Navas (37 ani și 191 de zilei) este înlocuit cu Montiel. În 2006, la primul trofeu cucerit de Sevilla, Navas avea doar 20 de ani.

94'

Sevilla își pierde fundașul stânga. Alex Telles nu mai poate continua și este înlocuit cu Rekik.

91'

Englezul Anthony Taylor fluieră startul primei reprize de prelungiri.

Pauza 2
00:00

Scorul rămâne 1-1 după 90 de minute. Meciul intră astfel în prelungiri.

83'

Ocazie pentru Roma ratată de Belotti.

81'

Este rândul celor de la Roma să solicite penalty cu Mourinho în frunte. Faza a continuat și s-au ales cu lovitură liberă din jumătatea adversă de teren.

77'

Se revine asupra deciziei și nu se acordă penalty pentru Sevilla la căderea lui Ocampos în duel cu Ibanez.

76'

Arbitrul vine la margine pentru a vedea reluarea oficială. Mai degrabă n-a fost penalty.

75'

Lovitură de la 11 metri dictată pentru cei de la Sevilla.

65'

Mourinho face o criză de nervi pe margine după un galben încasat de Cristante.

55'

Gol Mancini!

Navas centrează dn dreapta și Mancini reia în propria poartă.

46'

S-a reluat finala Europa League.

22:53

Pauză în meciul de la Budapesta. Roma intră cu 1-0 la vestiare.

45'

Pellegrini, căpitanul Romei, este avertizat pentru simulare în careul advers.

34'

Gol Dybala!

AS Roma deschide scorul prin Paulo Dybala. Argentinianul a scapăt singur în careu și a finalizat cu șut la colțul lung.

33'

VAR-ul a verificat și concluzia este că n-a fost penalty.

31'

Fază de penalty în careul celor de la Sevilla. Abraham a cazut la un duel cu Gudelj.

14'

A fost primul șut pe poartă din acest meci și surprinzător a aparținut Romei, echipă fără șut pe poartă în returul semifinalei cu Leverkusen.

14'

Ocazie pentru Roma la șutul trimis de Spinazzola. O minge pe portar respinsă ușor de Bounou.

7'

Rakitic e luat la țintă de fanii Romei înaintea unei lovituri de la colț. Intervine și arbitrul, Dybala face apel la calm. În cele din urmă se execută și faza rămâne fără rezultat.