Europa League

Sevilla elimină pe Manchester United în ”sferturile” Europa League

Echipa spaniolă FC Sevilla a trecut de Manchester United, pe teren propriu, cu un categoric 3-0, în manșa retur a sferturilor de finală din Europa League. În tur, scorul fusese egal, 2-2.

En-Nesyri a deschis scorul după doar opt minute în urma unei gafe de proporții a fundașului englez Maguire.

Sevilla a avut un gol anulat de VAR cu cinci minute înaintea pauzei pentru un offside la Acuna, dar gruparea andaluză a tranșat disputa după pauză.

Bade a făcut 2-0 în minutul 47, pentru ca En-Nesyri să profite de o eroare majoră a portarului De Gea stabilind scorul final, cu nouă minute înaintea finalului.

Meciul dintre AS Roma și Feyenoord a ajuns în prelungiri, după ce echipa pregătită de Jose Mourinho a anulat avantajul batavilor din tur (1-0), după 90 de minute tabela de pe Olimpico arătând 2-1 pentru gazde.

Spinazzola (60) și Dybala (89) au marcat pentru gazde, respectiv Paixao (80) pentru oaspeți.

Roma s-a desprins în prelungiri prin El Shaarawy (101) și Pellegrini (109).