Europa League

Sevilla cu un pas in finala Europa League dupa 3-0 cu Fiorentina

FC Sevilla este foarte aproape de o noua finala europeana dupa ce a invins pe Fiorentina, cu 3-0, in prima mansa a semifinalelor Europa League.

Aleix Vidal in minutele 17 si 52, respectiv Gameiro in minutul 75 au marcat golurile formatiei spaniole.

La Fiorentina portarul Ciprian Tatarusanu a fost rezerva, Vincenzo Montella preferandu-l intre buturi pe brazilianul Neto.

In cealalta semifinala, Napoli a fost tinuta in sah pe teren propriu de Dnepr Dnepropetrovsk, singura echipa din estul Europei ajunsa in careul de asi al cupelor europene sezonul acesta.

Gazdele de la Napoli au deschis scorul imediat dupa pauza prin David Lopez, insa cu noua minute inaintea finalului Seleznyov a adus egalarea pentru Dnepr, astfel ca echipa ucraineana porneste in retur cu prima sansa la calificarea in finala.