Europa League

Seara neagra pentru Tatarusanu si Chiriches in Liga Europa

Ciprian Tatarusanu (Fiorentina) si Vlad Chiriches (Napoli) au fost titulari, joi seara, la echipele lor in prima mansa a 16-imilor din Liga Europa.

Fiorentina, cu Tatarusanu intre buturi, a scos o remiza scor 1-1 pe teren propriu cu Tottenham, echipa care ataca titlul in Premier League sezonul acesta.

Grupa londoneza a deschis scorul in prima repriza printr-un penalty transformat de Chadli, faza la care Tatarusanu s-a aruncat in partea opusa executiei.

Echipa italiana a restabilit egalitatea in partea secunda cu o executie spectaculoasa a lui Bernardeschi, care a prins un sut de zile mari de la aproximativ 30 de metri.

Napoli, a doua clasata in Serie A, a pierdut pe final de meci in deplasare cu Villarreal. O lovitura libera magistral executata de Suarez in minutul 82 a adus victoria pentru Submarinul Galben.