Europa League

Roma n-a luat prizonieri cu CFR Cluj. Dezastru pentru Petrescu in Cetatea Eterna

AS Roma a invins de o maniera categorica pe CFR Cluj, cu 5-0 (3-0), in etapa a 3-a din Grupa A in Europa League.

Inceputul partidei a fost de cosmar pentru Dan Petrescu si CFR Cluj.

Gazdele au deschis scorul la prima actiune de atac prin Mkhitaryan cand nici nu trecuse primul minut de joc. Era secunda 58 cand tabela de pe Olimpico se modifica in premiera.

CFR a amenintat poarta adversa in minutul 6 prin Djokovic. Sutul acestuia a fost usor deviat in corner.

Ocazie mare de egalare ratata de Hoban in minutul 23. Sutul Acestauia din interiorul careului a fost blocat de Pau Lopez cu o mana in corner.

Roma si-a dublat avantajul in minutul 24 prin Ibanez. Un gol marcat cu capul dupa o centrare din corner.

Zece minute mai tarziu Mayoral puncta cu o executie din sase metri, trecandu-si in cont prima reusita in acest sezon de Europa League.

Roma a marcat de alte doua ori in partea secunda prin acelasi Mayoral (86) si Pedro (90).

AS Roma: Pau Lopez – Fazio, Ibanez (Smalling ’61), Kumbulla – Bruno Peres, Veretout (Rodriguez ’46), Cristante (Mirante ’74), Spinazzola (Jesus ’46) – Villar, Mkhitaryan (Pellegrini ’46) – Borja Mayoral. Antrenor: Paulo Fonseca.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Latovlevici) Manea, Ciobotariu, Camora – Itu (Păun ’46), Hoban, Djokovic – Deac (Pereira ’46), Debeljuh (Carnat ’67), Rondon (Joca ’90). Antrenor: Dan Petrescu.

Meciul a fost arbitrat de slovenul Matej Jug.