Europa League

Manchester United, calificare dupa prelungiri cu FC Copenhaga

Echipa engleza Manchester United a avut nevoie de 120 de minute pentru calificarea in semifinalele Europa League.

Trupa pregatita de Ole Gunnar Solskjaer s-a impus la Koln in fata celor de la Copenhaga, cu 1-0.

Unicul gol al intalnirii disputate pe o caldura infernala (30 de grade Celsius aproape de miezul noptii in Germania) a fost marcat de Bruno Fernandes dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 95.

In primele 45 de minute ale jocului Manchester United a avut un penalty anulat de VAR si un gol de asemenea invalidat dupa ce arbitrul francez Turpin a vazut reluarile oficiale.

Copenhaga a rezistat in fata lui United gratie in special prestatiei de exceptie din partea portarului suedez Johnsson.

Cand Johnsson a fost batut bara s-a opus golului, asa cum s-a intamplat la o faza in minutul 62.

In minutul 84 acelasi Johnsson a respins spectaculos cu o mana in corner mingea trimisa de Martial spre vinclu.

Acelasi Martial a fost blocat in extremis in minutul 93 dupa o patrundere in careul formatiei daneze.

De asemenea, la ultima faza a primei reprize de prelungiri portarul lui Copenhaga a intervenit providential.