Europa League

Lyon trece peste infernul de la Istanbul si elimina Besiktas la 11 metri

Sursă foto: twitter.com

Trei meciuri dintre cele patru programate, joi seara, in sferturile Europa League au avut prelungiri, iar in partida dintre Besiktas si Olympique Lyon s-a ajuns chiar la loviturile de departajare.

Dupa 2-1 pentru lyonezi in mansa tur cu probleme din urma cu o saptamana, Besiktas s-a impus pe teren propriu cu acelasi scor prin dubla semnata de Talisca. Lacazette egalase pentru Lyon.

S-a intrat in prelungiri unde echipa din Hexagon a ratat o mare ocazie in minutul 110, cand portarul lui Besiktas a aparat formidabil o minge trimisa din apropiere.

Nu mai putin de opt serii de penalty-uri au fost executate. Primii care au ratat au fost cei de la Besiktas prin fundasul Tosic, dar imediat dupa un alt aparator, Jallet, a tras mult peste. A venit randul lui Mitrovic si nici acesta n-a reusit sa marcheze.

Gonalons, capitanul lui Lyon, a avut ultimul cuvant si echipa franceza s-a calificat dupa 7-6 in semifinalele Europa League.