0
Viitorul
Dragus 50'

Viitorul paraseste Europa League eliminata de Vitesse

Parcursul european al celor de la Viitorul s-a oprit in acest an la Arnhem, unde echipa pregatita de Gheorghe Hagi a pierdut, cu 3-1. In tur, la Ovidiu, fusese 2-2.

Matavz a deschis scorul la jumatatea reprizei secunde, dupa doua ocazii ratate de Ianis Hagi la 0-0.

Un gol anuntat de o bara pentru cei de la Vitesse, echipe care a si-a dublat avantajul la trei minute dupa pauza prin Linssen.

Viitorul a reactionat si a redus din diferenta prin Dragus, jucator care a marcat toate cele trei goluri ale constantenilor in aceasta dubla.

Un gol care o readucea pe Viitorul in cartile calificarii, dar in minutul 77 gazdele au punctat pentru 3-1 si astfel s-a scris istoria partidei de la Arnhem.

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter (Van der Werff '58), Buttner - Serero, Bero (Bruns '57), Foor - Beerens, Matavz, Linssen (Gong '90+2). Antrenor Leonid Sluţki;

Viitorul: Cojocaru - Lima, Ţîru, Mladen, De Nooijer - Achim, T. Băluţă (Hodorogea '71), Vînă - Drăguş (Măţan '78), I. Hagi, Houri (Ciobanu '46). Antrenor Gheorghe Hagi.

Arbitru: Kevin Clancy (Scoţia).

Cartonaşe galbene: Buttner '41, Beerens '87 / De Nooijer '18, Houri '39.

77'

Gol Beerens!

Vitesse isi dubleaza din nou avantajul si cei de la Viitorul se indeparteaza de calificare.

68'

Vana cauta poarta cu sut de la distanta. Mingea ajunge in bratele lui Eduardo.

65'

Sansa de gol ratata de Vitesse prin Bruns. Un sut din interiorul careului care ocoleste de putin vinclul.

53'

Dragus prinde curaj si incearca un nou sut. De aceasta nu-l mai invinge pe Eduardo.

50'

Gol Dragus!

Viitorul reactioneaza rapid si reduce din diferenta prin Dragus, jucator care a marcat toate cele trei goluri ale echipei din Constanta in aceasta dubla. Calificarea se joaca in continuare. Este 4-3 la general pentru Vitesse.

48'

Gol Linssen!

Vitesse se distanteaza la 2-0 pe tabela prin Linssen.

21:48

Pauza in meciul de la Arnhem.

41'

Inca o bara pentru cei de la Vitesse. De aceasta data Linssen a trecut pe langa gol.

23'

Gol Matavz!

Vitesse deschide scorul prin Matavz, un jucator care demonstreaza o data in plus ca este un marcator prin excelenta.

22'

Buttner a reluat cu capul si mingea s-a dus in transversala portii celor de la Viitorul.

15'

Din nou Ianis Hagi la finalizare. Nici de aceasta data nu reuseste sa-l surprinda pe Eduardo.

9'

Tiru trimite pe langa poarta cu capul.

7'

Ocazie de gol irosita de Ianis Hagi cu un sut din marginea careului. O minge cu efect respinsa de portarul Eduardo.

1'

A inceput meciul.

20:20

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Salter, Büttner - Foor, Bero, Serero - Linssen(c), Matavž, Beerens.

Viitorul: Cojocaru - De Nooijer, Mladen, Țîru, Lima - Vînă, Băluță, Achim - Houri, Hagi(c), Drăguș.

18:53

Vitesse are un singur meci oficial disputat, mansa tur a dublei cu Viitorul.

18:49

Petrolul Ploiesti a fost ultima echipa din Romania care a jucat la Arnhem si a castigat cu 2-1 eliminand-o pe Vitesse.

18:49

O singura victorie a obtinut Viitorul in deplasare, 2-0 cu Racing Union din Luxemburg.

18:49

Viitorul a trecut un singur tur de calificare pana acum in Europa, chiar la editia din acest an a competiei.