2
FC Botosani
Dugandzic 33' Holzmann 25'

Asa am trait Ordabasy - Botosani

Pentru a doua oara in Europa League, FC Botosani a jucat in deplasare cu Ordabasy FC din Kazahstan. Meciul a fost live text in aceasta pagina, joi dupa-amiaza, de la ora 17:00.

18:49

90'

Zhangylyshbay rateaza incredibil singur in cativa metri. Ce sansa pe Botosani la aceasta faza, chiar ultima a meciului.

79'

Brigido patrunde in careu si suteaza in plasa laterala.

62'

Centrare a lui Mendoza al coltul lung. Mingea ii trece prin fata lui Dugandzic.

61'

Joao Paolo ajunge in pozitie de finalizare. Sut peste poarta.

46'

17:45

Pauza. Botosani are 2-1 pe tabela dupa 45 de minute, cu un penalty ratat de gazde.

45'

Seroni patrunde in careu si centreaza prin spatele portii.

44'

Mare ocazie a gazdelor ratata de Joao Paolo. Brazilianul a ramas singur in pozitie de finalizare dupa o faza rapid dezvoltata in stanga.

43'

Holzmann vede cartonasul galben pentru un fault in atac.

33'

Gol Dugandzic!

Botosaniul revine rapid la conducere prin Dugandzic. Pasa decisiva de la Florescu.

31'

Florescu incearca sutul de la distanta. Mingea trece pe langa poarta.

31'

Gol May!

Fostul dinamovist May Mahlangu aduce egalarea cu o deviere din interiorul careului.

25'

Gol Holzmann!

Ofosu centreaza perfect si Holzmann reia decisiv in poarta. Un gol spectaculos.

23'

Fostul dinamovist May Mahlangu respinge mingea centrata in careu din corner de Ofosu.

16'

Sansa de gol pentru Botosani dupa o centrare din lovitura libera.

11'

Pap se revanseaza si apara sutul lui Diakate din lovitura de la 11 metri.

10'

Ofosu intervine decisiv prin fault asupra unui atacant al gazdelor aflat in pozitie iminenta de gol. Portarul Pap era complet depasit de faza. Penalty pentru Ordabasy.

8'

Ofosu primeste in careu, se intoarce cu fata la poarta si este blocat de Shaizada.

6'

Chindris respinge in extremis din fata lui Khizhnichenko si ramane 0-0.

1'

A inceput meciul din Kazahstan.

0'

Ordabasy: Shaizada - Dauatov, Fontanello, Dmitrenko, Dosmagambetov - Badibanga, Diakhate, Mahlangu, Brigido - Khizhnichenko, Joao Paolo
Rezerve: Trofimets, Mehanovic, Shamshi, Zhangylyshbay, Astanov, Adyrbekov, Simcevic
Antrenor: Kakhaber Tskhadadze

Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann - Mendoza, J. Rodriguez - Florescu, Ashkovski, Ofosu - Dugandzic
Rezerve: Hankic, Keyta, Babunski, Roman, Patache, Ţigănaşu, Cîmpanu
Antrenor: Marius Croitoru

11:49

Echipa Ordabasy este antrenata din 2018 de gruzinul Kakhaber Tskhadadze (51 ani).

11:48

Castigatoare a Cupei Kazahstanului in 2011, Ordabasy a incheiat sezonul precedent pe locul al treilea. Cea mai buna performanta in campionat dupa 2002 si 2017, cand de asemenea au incheiat pe locul al treilea.

11:47

Este al saselea sezon european pentru Ordabasy FC. Doar de doua ori pana acum echipa din Kazahstan a depasit primul tur preliminar, in 2012/2013 cand au eliminat pe Jagodina din Serbia si 2019/2020 pe gruzinii de la Torpedo Kutaisi.

11:46

La Ordabasy este legitimat si fostul dinamovist May Mahlangu.

11:45
Marius Croitoru este la a doua participare în cupele europene cu FC Botoșani. Dacă în 2015 era jucător, acum este antrenor.

"Sunt mândru de ceea ce am realizat aici ca fotbalist și în același timp ca antrenor. Am venit când echipa era în Liga a 2-a, am promovat, am ajuns conjunctural în Cupa UEFA dar am ajuns. Acum am ajuns ca antrenor. Rămâne ca echipa să realizeze cel puțin ceea ce a realizat acea generație”, a spus Marius Croioru.