Europa League

Liga Europa, Sferturi: Mircea Lucescu in semifinale, Liverpool revine spectaculos cu Borussia si lovituri de departajare la Sevilla cu Bilbao

Am transmis in aceasta pagina joi seara mansa secunda a sferturilor de finala in Liga Europa cu amanunte in timp real de la toate cele patru meciuri programate de la ora 22:05. Sahtior Donetk, echipa lui Mircea Lucescu, a facut scor cu Braga, Liverpool a revenit fabulos de la 0-2 si 1-3 obtinand calificarea, iar Sevilla a eliminat pe Bilbao dupa loviturile de departajare. Villarreal a completat careul de asi cu o victorie pe terenul celor de la Sparta Praga.

FINAL Sevilla - Athletic Bilbao 1-2 (in tur 2-1). Gazdele s-au impus la loteria loviturilor de departajare, cu 5-4.

PENALTY: Raul Garcia (0-1), Coke (1-1), Vieguera (1-2), Krychowiak (2-2), San Jose (2-3), Konoplyanka (3-3), Etxebarria (ratare - Bilbao), Nzonzi (4-3), Susaeta (4-4), Gameiro (5-4). Sevilla e in semifinale pentru al treilea sezon consecutiv.
Min.120 - Se termina timpul dedicat prelungirilor. Urmeaza loviturile de departajare.
Min.100 - Replica cei de la Sevilla prin Konoplyanka Minge trimisa in bara si apoi San Jose respinge de pe linia portii.
Min.97 - Incredibila ocazie ratata de Bilbao. Susaeta scapa singur cu portarul, trimite peste portarul Soria si mingea se duce afara. Ocazie monumentala!
Min.90 - Meciul intra in prelungiri.
?Min.80 - Raul Garcia inscrie cu o lovitura de cap peste portarul Soria iesit in intampinare (1-2). La acest scor vom avea prelungiri.
Min.59 - Sevilla egaleaza prin Gameiro.
Min.57 - Aduriz deschide scorul si bascii spera din nou la calificare.

Sevilla: Soria, Rami, Kolodziejczak, Escudero, Mariano Ferreira, Krychowiak, Krohn-Dehli, Iborra, N'Zonzi, Vitolo, Gameiro.
Athletic: Herrerin, Eneko Boveda, San Jose, Etxeita, Balenziaga, Inigo Lekue, Benat Etxebarria, De Marcos, Susaeta, Aduriz, Raul Garcia.
INFO: Sevilla a castigat ultimele trei meciuri europene pe teren propriu fara sa primeasca gol. Artiz Aduriz de la Bilbao a marcat in acest sezon 32 de goluri in toate competitiile si este golgeter in Liga Europa cu 9 reusite.

FINAL Sahtior - Braga 4-0 (in tur 2-1)

Min.73 - Ricardo Ferreira trimite in propria poarta o minge sutata de Taison si se face 4-0 pentru Sahtior.
Min.50 - Kovalenko majoreaza avantajul echipei lui Mircea Lucescu. De acum nu se mai poate intampla nimic. Braga trebuie sa inscrie de patru ori.
Min.42 - Ferreyra face 2-0 si in acest moment Braga are nevoie de trei goluri pentru a intoarce soarta calificarii.
Min.29 - Mare ocazie pentru Sahtior la demarcarea lui Ferreyra. Acesta pacaleste jocul la offside al oaspetilor si trimite in bara o minge saltata peste portarul advers.
Min.25 - Srna transforma de la punctul cu var si Sahtior se apropie tot mai mult de calificarea in semifinale.
Min.24 - Penalty acordat echipei lui Mircea Lucescu. Kovalenko a obtinut lovitura de la 11 metri in duel cu portarul Matheus.
Min.15 - Sahtior scapa de un penalty clar ca lumina zilei la intrarea lui Kucher la Hassan.

Sahtior: Pyatov, Srna, Kucher, Ordets, Ismaily, Malyshev, Stepanenko, Marlos, Kovalenko, Taison, Ferreyra.
Braga: Matheus, Boly, Djavan, Ricardo Ferreira, Marcelo Goiano, Luiz Carlos, Rafa Silva, Josue, N. Vukcevic, Wilson Eduardo, Ahmed Hassan.
INFO: Mircea Lucescu considera rezultatul din tur periculos.

FINAL Liverpool - Borussia Dortmund 4-3 (in tur 1-1)

Min.90 - Miracolul se produce si Liverpool preia conducerea (4-3), dupa ce Borussia a condus cu 2-0 si 3-1.
Min.83 - Lovitura libera pentru gazde si Lovren rateaza complet voleul. Mingea se duce mult peste poarta.
Min.77 - Sakho restabileste egalitatea in urma unui corner (3-3). Urmeaza minute de foc pana la final.
Min.67 - Ocazie ratata de Origi, al carui sut se duce peste poarta.
Min.66 - Liverpool nu cedeaza si se apropie din nou la un gol dupa reusita lui Coutinho. Cormoranii mai au nevoie de doua goluri.
Min.57 - Reus reface ecartul de doua goluri.
Min.48 - Belgianul Origi reduce din diferenta (1-2).
Min.9 - Borussia loveste din nou pe contraatac. Aubameyang marcheaza cu un sut sub bara la coltul scurt.
Min.6 - Deschidere rapida de scor. Mkhitaryan inscrie cu un sut din sase metri dupa un balon respins de Mignolet.

Liverpool: Mignolet, Clyne, Lovren, Sakho, Moreno, Can, Milner, Lallana, Coutinho, Firmino, Origi.
Dortmund: Weidenfeller, Piszczek, Sokratis, Hummels, Schmelzer, Weigl, Castro, Mkhitaryan, Kagawa, Reus, Aubameyang.
INFO: Liverpool n-a pierdut in ultimele 15 meciuri pe teren propriu contra echipelor germane (12 victorii si 3 remize). De 37 de meciuri Liverpool n-a mai inregistrat un 0-0 pe teren propriu in cupele europene.

FINAL Sparta Praga - Villarreal 2-4 (in tur 1-2)

Min.69 - Reactie de orgoliu a cehilor care inscriu golul doi prin Krejci.
Min.64 - Sparta Praga reduce din diferenta prin Dockal.
Min.49 - Bakambu nu se dezminte si inscrie golul patru al formatiei spaniole.
Min.45 - Submarinul Galben loveste a treia oara. De aceasta data in urma unui corner mingea il loveste in figura pe Lafata si intra in poarta. Bruno Soriano este creditat cu golul.
Min.42 - Castillejo profita de o respingere gresita a gazdelor si inscrie cu un sut in plasa laterala.
Min.5 - Congolezul Bakambu, unul dintre cei mai in forma atacanti ai momentului, a deschis scorul. Cu Bakambu ne vom intalni pe 26 mai in amicalul Romania-RD Congo.

Sparta Praga: Bicik; Konate, Marecek, Kovac, Frydeck; Matejovsky, Dockal, Fatai, Krejci; Lafata, Julis.
Villarreal: Areola, Mario, V. Ruiz, Bailly, Rukavina, Samu, Trigueros, Bruno, Denis, Bakambu, Soldado.