2
Inter Milano
Godin 35' Lukaku 5'

Asa am trait: Sevilla - Inter in finala Europa League

Am transmis live text in aceasta pagina finala Europa League de la Lisabona. Sevilla si Inter Milano au luptat pentru trofeu.

23:55

Final de partida. Sevilla castiga Europa League pentru a 6-a oara in istorie.

90'

Sase minute de prelungire.

82'

Kounde pune un picior si respinge de pe linia portii. Inter aproape de egalare.

76'

Gol Lukaku (ag)!

Ocampos reia din foarfeca si Lukaku pune un picior nefericit acolo pentru 3-2 in favoarea celor de la Sevilla.

66'

Lukaku scapa singur cu portarul. Blocheaza Bounou, omul care a facut minuni in semifinala cu Man.United.

60'

Ocampos suteaza peste poarta Interului.

59'

Young trimite peste poarta din afara careului.

58'

Corner

Primul corner pentru Inter in aceasta partida.

57'

Bastoni (Inter) vede cartonasul galben.

46'

Start de repriza secunda la Koln.

22:54

45'

Handanovic respinge peste poarta capul lui Ocampos dupa centrarea lui Banega din lovitura libera. A fost ultima faza a unei reprize intense.

39'

Navas centreaza periculos in fata portii interiste.

39'

Diego Godin este doar al saselea jucator si totodata primul fundas care marcheaza in finalele Champions League si Europa League.
Ceilalti cinci sunt Allan Simonsen, Dmitri Alenichev, Hernan Crespo, Steven Gerrard si Pedro.

35'

Gol Godin!

Inter egaleaza prin Godin. Lovitura de cap dupa o centrare din lovitura libera.

35'

Inter se arunca in atac si Lukaku obtine lovitura libera in marginea careului.

33'

Gol De Jong!

Sevilla da lovitura dupa o faza fixa. Centrare din lovitura libera si De Jong reia cu capul din lateral. Fantastica lovitura de cap!

20'

Lautaro Martinez patrunde in careu si e oprit de Navas. Cade argentinianul, nu se acorda nimic.

19'

Centrare din stanga si D'Ambrosio trimite peste poarta.

12'

Sevilla egaleaza rapid prin De Jong cu capul din centrarea lui Navas.

11'

Corner

Navas cu centrarea in careul interist. Respinge De Vrij cu ceva emotii.

8'

Golul marcat de Lukaku este cel mai rapid din istoria finalelor Europa League.

6'

Statistica

Lukaku ajunge la cota 34 de goluri in sezonul 2019/2020 si il egaleaza la acest capitol pe Ronaldo Nazario (1997/1998).

5'

Gol Lukaku!

Romelu Lukaku transforma de la punctul cu var. Inter are 1-0 pe tabela.

3'

Lukaku este faultat in careu de Diego Carlos si se dicteaza penalty pentru Inter Milano.