2
0
Ajax Amsterdam

Asa am trait Finala Europa League, Manchester United - Ajax 2-0

Miercuri seara am transmis miercuri seara de la ora 21:45 finala Europa League, meci in care s-au infruntat Manchester United si Ajax Amsterdam. Finala a fost gazduita de Friends Arena din Stockholm.

23:39

Final de partida. Manchester United cucereste pentru prima data Europa League si sezonul viitor va juca in grupele Champions League.

90'

Patru minute de prelungire pentru aceasta finala.

88'

United tine mingea departe de propria poarta si Mata obtine cornerul. Acelasi Mata se retrage si ii lasa locul lui Rooney.

87'

Lingaard scapa singur spre poarta lui Ajax cu un sprint furibund, dar este ajuns in extremis din urma de Sanches si deposedat in extremis. Mourinho a cerut penalty.

83'

Sanches suteaza peste poarta lui Romero, in timp ce Mourinho il arunca in lupta pe Martial in locul lui Rashford.

75'

Pogba cade in careul lui Ajax dupa o cursa personala. Mourinho cere penalty de pe margine. Skomina nici nu se uita.

74'

Mkhitaryan ii lasa locul lui Lingaard la Man United.

72'

Ziyech suteaza pana la urma in zid si faza ramane fara rezultat. Man United scapa cu fata curata dintr-un moment delicat.

71'

Lovitura libera periculoasa pentru Ajax din marginea careului advers.

64'

Cartonas galben primit si de Younes.

58'

Veltman nu scapa nici in acest meci fara cartonas galben. Este cel mai avertizat jucator din Europa League sezonul acesta.

52'

Cadere a lui Younes in careul lui Man United. Skomina lasa jocul sa continue, iar suporterii lui Ajax iau foc.

49'

Rashford o ia la fuga spre poarta lui Ajax cu mingea la picior, dar Sanches recupereaza si face un tackling de manual.

48'

Gol Mkhitaryan!

Manchester United isi majoreaza avantajul la primul corner al partii secunde. Centrare in careu, Rashford prelungeste in sase metri si armeanul Mkhitaryan reia pentru 2-0.

46'

S-a dat startul reprizei secunde.

22:33

Pauza in finala Europa League.

45'

O noua incursiune a lui Traore in careul advers, dar apare providential Darmian si pune corpul in fata protejand balonul in afara terenului.

37'

Incursiune a lui Traore in careul lui Man United. Apare Smalling si respinge in ultima instanta. Ajax ataca in aceste momente cu mult entuziasm.

31'

Cursa formidabila a lui Rashford. Acesta este oprit de catre De Ligt.

31'

Mkhitaryan vede primul galben al finalei pentru un fault comis asupra lui Veltman.

26'

Posesie zdrobitoare in favoarea lui Ajax (67%).

24'

Ocazie pentru Man United la sutul in forta trimis de Valencia. Respinge portarul lui Ajax.

17'

Gol Pogba!

Pogba deschide scorul cu un sut deviat din afara careului. Mingea l-a lovit pe Sanches pacalindu-l pe portarul lui Ajax.

15'

Younes suteaza pe poarta si Romera retine in doi timpi. Se aprinde tribuna fanilor lui Ajax.

14'

Dupa un inceput mai bun al lui Man United, cei de la Ajax au echilibrat jocul si urca liniile spre poarta lui Romera.

8'

O prima ocazie in careul lui Ajax. Mata centreaza in fata portii si Fellaini rateaza reluarea decisiva spre poarta.