2
Genk
Trossard 83' Castagne 25'

Asa am trait Astra - Genk 2-2

De la ora 20:00 am transmis live text in aceasta pagina, minut cu minut, partida Astra Giurgiu - KRC Genk din prima mansa a 16-imilor de finala in Europa League. Pariază aici live pe Astra - Genk. Partida se poate comenta, aici, pe Forum.

21:50

Moen flueira finalul meciului. Astra salveaza in extremis remiza si ramane cu sanse in cursa calificarii.

90'

Gol Seto!

Seto egaleaza cu o lovitura superba de cap din 6 metri la centrarea lui Florea.

89'

Ocazie monumentala la lovitura de cap a lui Sapunaru. Portarul lui Genk scoate in extremis.

83'

Gol Trossard!

Seto pierde mingea la centrul terenului, Genk iese pe contraatac in superioritate numerica si Trossard, venit din spate, inscrie firesc.

79'

Moment delicat la Astra. Nemultumit de randamentul lui Bus, Sumudica il schimba pe acesta dupa doar un sfert de ora cu Nicoara. Bus se duce direct la vestiare.

64'

Dubla modificare la Astra: Bus si Florea intra in locul lui Ionita si Niculae.

63'

Sapunaru recupereaza inca o minge in jumatatea adversa si paseaza in careu pentru Budescu. Sut in forta putin peste poarta.

60'

Genk replica prin Samatta cu un sut in forta din afara careului. Lung se intinde cat e de mare si respinge in corner.

59'

Astra se joaca cu ocaziile. Contraatac trei contra doi si Ionita suteaza putin pe langa poarta. A doua mare ocazie ratata de Astra in aceasta repriza.

56'

Giurgiuvenii au iesit mult mai decisi de la cabine si ataca mai mult in aceasta parte secunda.

53'

Ocazie monumentala ratata de Teixeira singur cu portarul la o faza superba de atac. Reluare din 11 metri peste poarta.

51'

Teixeira este atacat tare de Kumordzi la centrul terenului. Nu se acorda galben.

46'

Se reia jocul de la Giurgiu.

20:47

Pauza la Giurgiu dupa 45 de minute dominate de Genk. Budescu salveaza runda pentru Astra inainte de gongul final cu o super executie.

43'

Gol Budescu!

Budescu aduce egalarea cu un sut in forta din interiorul careului dupa o faza senzationala pe tranzitie ofensiva. Din trei pase giurgiuvenii au ajuns la finalizare.

40'

Corner

Moment mai bun pentru Astra pe faza de atac si Teixeira scoate lovitura de la colt.

37'

Sansa mare de gol ratata de Genk la o faza fixa. Trossard ramane singur cu Lung si i-o trimite printre picioare. Lung revine si o prinde inainte sa intre in poarta.

35'

Astra nu joaca in continuare nimic, jucatorii lui Sumudica parca s-au cunoscut prima oara in dimineata meciului. Posesie zdrobitoare in favoarea lui Genk (69%).

30'

Lovitura libera pentru Genk din marginea careului. Giurgiuvenii resping pentru moment, dar nu reusesc sa treca centrul terenului si pierd usor posesia.

25'

Gol Castagne!

Gaura mare in apararea Astrei si fundasul dreapta Castagne deschide scorul cu o reluare din cativa metri.

15'

Penalty-ul refuzat i-a intaratat pe cei de la Astra. Lovitura libera periculoasa din marginea careului. Budescu executa periculos, respinge portarul advers. Mingea ajunge la Teixeira si sutul acestuia este blocat de portarul australian.

13'

Budescu este busculat in careul celor de la Genk, insa spre nemultumirea tuturor arbitrul norvegian nu acorda nimic.

10'

Moment hazliu cu tusierul de pe partea bancilor de rezerve in prim plan. La semnalizarea unui fault in apropiere acestuia i-a zburat steagul din mana. Sumudica a recuperat fanionul si l-a inmanat apoi asistentului.

7'

Corner

Samatta il doboara pe Sapunaru la un umar la umar si obtiner cornerul.

5'

Ionita recupereaza in fata lui Uronen in propria jumatate, dar scapa mingea afara. Genk controleaza jocul in acest debut de partida.

1'

Colley il controleaza serios la glezne pe Niculae in propria noastra jumatate.

1'

Start de partida la Giurgiu. Undeva la 5000 de spectatori in tribune. Cei de la Genk au avut lovitura de inceput.

19:58

Astra: Lung - Geraldo Alves, Săpunaru, Fabricio - Stan, Seto, Teixeira, Morais - Ioniță, Niculae, Budescu.

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Kumordzi, Heynen - Schrijvers, Pozuelo, Trossard - Samatta.

19:46

Echipa de start a Astrei: Lung - Săpunaru, Geraldo, Fabricio - Stan, Teixeira, Ioniţă, Seto, Junior Morais - Budescu, Daniel Niculae.