Europa League

Înfrângeri pentru Liverpool și Roma în Europa League. Racovițan eliminat după 13 minute în Sporting - Rakow!

Echipele FC Liverpool și AS Roma au pierdut neașteptat, joi seara, în etapa a 4-a din grupele Europa League.

Toulouse s-a impus pe teren propriu în fața lui Liverpool, cu 3-2, salvând onoarea după înfrângerea suferită în tur pe Anfield Road.

Liverpool rămâne pe primul loc în clasamentul Grupei E, cu 9 puncte, urmată de Toulouse (7).

Slavia Praga a profitat de apatia Romei lui Jose Mourinho și a obținut victoria pe teren propriu, scor 2-0. Un succes în urma căruia cele două echipe ajung la egalitate de puncte în Grupa G, fiecare având câte 9 puncte.

Andres Dumitrescu a fost rezervă neutilizată la Slavia Praga.

Pentru fundașul Bogdan Racovițan a fost o seară de coșmar, acesta fiind eliminat în minutul 13 al meciului pe care Rakow, campioana Poloniei, l-a pierdut în deplasare cu Sporting Lisabona. Pe lângă eliminare, Racovițan a provocat și lovitura de la 11 metri din care ”leii” din Lisabona au deschis scorul.

Deian Sorescu, celălalt român din lotul lui Rakow, a rămas rezervă pe toată durata partidei.

Ajax nu se regăsește și a pierdut pe teren propriu cu Brighton, cu 2-0, unul dintre goluri fiind marcat de Ansu Fati.